14FPR030E
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
14FPR030E
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.03 OHM 1% 4.5W AXIAL
In Stock:
130
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
4.5W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
30 mOhms
Size / Dimension :
0.335" Dia x 1.059" L (8.51mm x 26.90mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%