SM101021001FTWI
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
SM101021001FTWI
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1K OHM 1% 3/4W RADIAL
In Stock:
250
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.250" (6.35mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.250" L x 0.070" W (6.35mm x 1.78mm)
Supplier Device Package :
Radial
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Tolerance :
±1%