TNP10SA1R00FE
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
TNP10SA1R00FE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1 OHM 1% 10W TO126-2
In Stock:
400
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.626" (15.90mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-126-2
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
Supplier Device Package :
TO-126-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%