SM102033903FE
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
SM102033903FE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 390K OHM 1% 1W RADIAL
In Stock:
334
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.340" (8.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
390 kOhms
Size / Dimension :
0.580" L x 0.100" W (14.73mm x 2.54mm)
Supplier Device Package :
Radial
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Tolerance :
±1%