TWW5J39RE
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
TWW5J39RE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 39 OHM 5% 5W RADIAL LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
39 Ohms
Size / Dimension :
0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%