TEH140M100RFE
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
TEH140M100RFE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 100 OHM 1% 140W TO247
In Stock:
237
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Power (Watts) :
140W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Supplier Device Package :
TO-247
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Tolerance :
±1%