TA810PW3R90JE
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
TA810PW3R90JE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 3.9 OHM 5% 10W POWERCHIP
In Stock:
141
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.020" (25.91mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
3.9 Ohms
Size / Dimension :
1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Supplier Device Package :
Powerchip®
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%