TFSC1K50JE
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
TFSC1K50JE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.5K OHM 5% 3/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
1.5 kOhms
Size / Dimension :
0.217" x 0.028" Rectangular x 0.512" L (5.50mm x 0.70mm x 13.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%