WHE10RFET
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
WHE10RFET
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%