WLAR100FET
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
WLAR100FET
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%