WHC15RFET
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
WHC15RFET
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 15 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%