CMF55150R00DHR6
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
CMF55150R00DHR6
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 150 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
150 Ohms
Size / Dimension :
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%