CMF5011K000FHEB
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
CMF5011K000FHEB
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 11.0K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
11 kOhms
Size / Dimension :
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%