RN60D4990FRE6
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
RN60D4990FRE6
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
499 Ohms
Size / Dimension :
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%