RN55C1501FRE6
Part Number:
RN55C1501FRE6
Description:
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
1.5 kOhms
Size / Dimension :
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%