MOSX1CT528R3R6J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Part Number:
MOSX1CT528R3R6J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 3.6 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
3.6 Ohms
Size / Dimension :
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%