RNF14FTD113K
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
RNF14FTD113K
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 113K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
113 kOhms
Size / Dimension :
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%