CFM12JT220R
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
CFM12JT220R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 220 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
220 Ohms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Tolerance :
±5%