CF18JT11K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
CF18JT11K0
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 11K OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Resistance :
11 kOhms
Size / Dimension :
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Tolerance :
±5%