PWR220T-20-1003F
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR220T-20-1003F
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 100K OHM 1% 20W TO220-2
In Stock:
239
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.575" (14.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-220-2, Variant
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%