EP5W15RJ
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
EP5W15RJ
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 15 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.335" Dia x 0.984" L (8.50mm x 25.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%