RR03J2K4TB
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
RR03J2K4TB
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 2.4K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
2.4 kOhms
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%