ROX05SJ11K
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
ROX05SJ11K
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 11K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
11 kOhms
Size / Dimension :
0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%