MPT100C100RF
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
MPT100C100RF
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 100 OHM 1% 100W TO247
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.51mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Supplier Device Package :
TO-247
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%