MPT100T1R8F
Part Number:
MPT100T1R8F
Description:
RES 1.8 OHM 1% 100W TO247
In Stock:
350
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.51mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power (Watts) :
100W
Resistance :
1.8 Ohms
Size / Dimension :
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%