MPT35A1R2F
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
MPT35A1R2F
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.2 OHM 1% 35W TO220
In Stock:
435
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.760" (19.30mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2
Power (Watts) :
35W
Product Status :
Active
Resistance :
1.2 Ohms
Size / Dimension :
0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Supplier Device Package :
TO-220
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%