HB1500MFZRE
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
HB1500MFZRE
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 500M OHM 1% 1W RADIAL
In Stock:
805
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.409" (10.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
500 MOhms
Size / Dimension :
1.043" L x 0.118" W (26.50mm x 3.00mm)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%