UPF25B120RV
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
UPF25B120RV
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 120 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
In Stock:
391
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
120 Ohms
Size / Dimension :
0.106" Dia x 0.276" L (2.70mm x 7.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%