MPC52100J
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
MPC52100J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10 OHM 5% 5W RADIAL
In Stock:
934
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Height - Seated (Max) :
1.000" (25.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%