ROX7J200R
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
ROX7J200R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 200 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
7W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Size / Dimension :
0.335" Dia x 1.260" L (8.50mm x 32.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%