MRS16000C1004FCT00
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MRS16000C1004FCT00
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1M OHM 1% 0.4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.4W
Product Status :
Active
Resistance :
1 MOhms
Size / Dimension :
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%