SFR16S0003241FR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
SFR16S0003241FR500
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
3.24 kOhms
Size / Dimension :
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%