PNP4WVFR-73-0R2
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
PNP4WVFR-73-0R2
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.2 OHM 1% 4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
4W
Product Status :
Active
Resistance :
200 mOhms
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.669" L (5.50mm x 17.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%