NKN200JT-73-0R47
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
NKN200JT-73-0R47
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.47 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
470 mOhms
Size / Dimension :
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%