PNP300JR-73-33R
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
PNP300JR-73-33R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 33 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
33 Ohms
Size / Dimension :
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%