KNP100JR-52-0R24
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
KNP100JR-52-0R24
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.24 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
240 mOhms
Size / Dimension :
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%