FMP200JR-52-560R
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
FMP200JR-52-560R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 560 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
560 Ohms
Size / Dimension :
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%