CFR-50JT-52-100R
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
CFR-50JT-52-100R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Tolerance :
±5%