CFR-25JR-52-120R
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
CFR-25JR-52-120R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 120 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
120 Ohms
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Tolerance :
±5%