XBP24-Z7CIT-003J
Manufacturer:
Rabbit Semiconductor (Digi)
Part Number:
XBP24-Z7CIT-003J
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Description:
RF TXRX MODULE 802.15.4 CHIP TH
Manufacturer :
Rabbit Semiconductor (Digi)
Category :
Antenna Type :
Integrated, Chip
Current - Receiving :
45mA
Current - Transmitting :
170mA
Data Rate :
250kbps
DigiKey Programmable :
Not Verified
Frequency :
2.4GHz
Memory Size :
Modulation :
DSSS
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power - Output :
10dBm
Product Status :
Obsolete
Protocol :
Zigbee®
RF Family/Standard :
Sensitivity :
-102dBm
Serial Interfaces :
UART
Utilized IC / Part :
EM250
Voltage - Supply :
3V ~ 3.4V