TMR7303-050D/P1
Manufacturer:
MULTIDIMENSION
Part Number:
TMR7303-050D/P1
Category:
Current Sensors
Description:
MINI TMR CURRENT SENSOR NOM 50A
In Stock:
50
Manufacturer :
MULTIDIMENSION
Category :
Current Sensors
Accuracy :
±3%
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
4mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 600kHz
Linearity :
±0.5%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
500ps
Sensitivity :
16mV/A
Sensor Type :
Magnetoresistive, Open Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V