ACS37002LMCATR-090B5
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Part Number:
ACS37002LMCATR-090B5
Category:
Current Sensors
Description:
400KHZ, HIGH ACCURACY CURRENT SE
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Category :
Current Sensors
Accuracy :
±1.75%
Current - Sensing :
90A
Current - Supply (Max) :
18mA
For Measuring :
DC
Frequency :
400kHz
Linearity :
±0.75%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
2.5µs
Sensitivity :
22.2mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V