ACS773KCB-150B-SMT-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Part Number:
ACS773KCB-150B-SMT-T
Category:
Current Sensors
Description:
HIGH ACCURACY, HALL-EFFECT CURRE
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Category :
Current Sensors
Accuracy :
Current - Sensing :
±150A
Current - Supply (Max) :
15mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 200kHz
Linearity :
±0.9%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CB Formed Leads, SMT
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
2.5µs
Sensitivity :
8.8mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
5-CB
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V