MLX91220KDF-AUF-050-SP
Part Number:
MLX91220KDF-AUF-050-SP
Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A 16SOIC
In Stock:
78
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
26mA
Frequency :
DC ~ 300kHz
Linearity :
±0.3%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output :
Fixed, Voltage
Package / Case :
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Polarization :
Unidirectional
Response Time :
2µs
Sensitivity :
80mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V