ACS37612LLUATR-010B3
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Part Number:
ACS37612LLUATR-010B3
Category:
Current Sensors
Description:
HALL-BASED STRADDLER CURRENT SEN
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Category :
Current Sensors
Accuracy :
Current - Sensing :
Current - Supply (Max) :
16mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
3.2µs
Sensitivity :
10mV/g
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V