MLX91220KDC-ABR-025-RE
Part Number:
MLX91220KDC-ABR-025-RE
Description:
IC CURRENT SENSOR P&P 8SOIC
Current - Sensing :
25A
Current - Supply (Max) :
21mA
Frequency :
DC ~ 300kHz
Linearity :
±0.6%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Polarization :
Bidirectional
Response Time :
2µs
Sensitivity :
80mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V