MLX91220KDF-ABF-075-RE
Part Number:
MLX91220KDF-ABF-075-RE
Description:
IC CURRENT SENSOR P&P 16SOIC
Current - Sensing :
75A
Current - Supply (Max) :
21mA
Frequency :
DC ~ 300kHz
Linearity :
±0.6%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
Fixed, Voltage
Package / Case :
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity :
26.7mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V