ACS725KMATR-30AU-T
Part Number:
ACS725KMATR-30AU-T
Description:
SENSOR CURRENT HALL 30A DC
Accuracy :
±1%
Current - Sensing :
30A
Current - Supply (Max) :
14mA
For Measuring :
DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±1%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Polarization :
Unidirectional
Response Time :
4µs
Sensitivity :
88mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Differential
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V