MLX91221KDC-ABR-020-RE
Part Number:
MLX91221KDC-ABR-020-RE
Description:
IC CURRENT SENSOR P&P 8SOIC
Current - Sensing :
20A
Current - Supply (Max) :
26mA
Frequency :
DC ~ 300kHz
Linearity :
±0.6%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity :
62.5mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.465V