E58SC10-1024-3-T-24
Manufacturer:
Autonics
Part Number:
E58SC10-1024-3-T-24
Category:
Encoders
Description:
ENCODER 58MM 1024PPR 12-24VDC
Manufacturer :
Autonics
Category :
Encoders
Actuator Type :
10mm Dia Flatted End
Built in Switch :
No
Detent :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
Encoder Type :
Incremental
Mounting Type :
Chassis Mount
Orientation :
User Selectable
Output Type :
Totem Pole
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
1024
Rotational Life (Cycles Min) :
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
12V ~ 24V